0

Czysta woda pitna dla społeczności rolników uprawiających kakaowce

W Ghanie, podobnie jak w wielu regionach Afryki, czysta i bezpieczna woda pitna nie jest czymś oczywistym. Aby poprawić jakość życia rolników zajmujących się uprawą kakaowców, producent czekolady LINDT prowadzi działania, mające zwiększyć dostępność czystej wody pitnej.

Sadia Alimaiu mieszka w Sefwi Boako, niewielkiej wiosce na zachodzie Ghany. Sadia należy do grona rolników dostarczających fabrykom czekolady Lindt & Sprüngli najwyższej jakości ziarna kakaowca, z których produkowana jest czekolada LINDT. Od dziesięciu lat pracuje na własnej plantacji o powierzchni trzech boisk do piłki nożnej.

Codziennie dogląda swoich drzew, wyczekując zbiorów dojrzałych owoców, przypadających na okres od października do kwietnia. Następnie otwiera owoce, poddaje pulpę owocową oraz ziarna kakaowca fermentacji i pozostawia ziarna do wyschnięcia, by w tym czasie nabrały swego wyjątkowego smaku.

Sadia Alimaiu wie aż za dobrze, jak ważna dla rolników jest czysta woda pitna. „Przedtem często byłam chora i nie mogłam pracować”– mówi. – „A to źle, bo jeśli nie mogę pracować, to nic nie zarabiam”. Utrata dochodu często wiąże się dla rolników i ich pracowników z zagrożeniem całej ich sytuacji życiowej. Niewielu ma ubezpieczenie czy oszczędności. Koszty pobytu w szpitalu czy wizyt u lekarza są dodatkowym obciążeniem. Odkąd przy wsparciu Lindt & Sprüngli w wiosce zbudowano studnię głębinową, jakość i dostępność wody pitnej poprawiła się, a rolnicy i ich społeczność cieszą się lepszym zdrowiem.

Zwei glückliche Einwohner

"Dziś nie choruję już tak często, bo woda jest czystsza."

Odkąd przy wsparciu Lindt & Sprüngli w wiosce zbudowano studnię głębinową, jakość i dostępność wody pitnej poprawiła się, a rolnicy i ich społeczność cieszą się lepszym zdrowiem.

Cocoa Farming Logo

Sadia Alimaiu także doświadcza tej zmiany: „Dziś nie choruję już tak często, bo woda jest czystsza. Mam więcej energii i mogę poświęcić na pracę na farmie więcej czasu niż kiedyś. Czuję się silniejsza i zdrowsza. Budowa studni głębinowej znacznie poprawiła jakość mojego życia i jakość życia mojej rodziny”.

Teraz gdy Sadia potrzebuje wody pitnej, korzysta ze studni zbudowanej w jej wiosce w ramach programu Lindt & Sprüngli Farming Program.

Dzięki temu ona i inni mieszkańcy nie muszą chodzić po wodę nad rzekę czy staw. Ponadto, woda w tych zbiornikach często była bardzo zanieczyszczona.

 

Zbudowaliśmy już ponad 150 studni głębinowych oraz kopanych, zapewniając tym samym dostęp do czystej wody pitnej. Lindt & Sprüngli wie, jak ważna jest dla rolników woda. Dlatego też producent czekolady LINDT będzie kontynuował tę działalność, by zapewnić rolnikom z Ghany lepszy dostęp do wody.