0

Nowa szkoła dla Kyekyewere

Glückliche Schüler in der neuen Schule für Kyekyewere

Ghańscy rolnicy zajmujący się uprawą kakaowców są przyzwyczajeni do regularnych burz tropikalnych występujących w porze deszczowej. Nikt nie mógł jednak przewidzieć, że szczególnie gwałtowna burza zniszczy szkołę podstawową w Kyekyewere. Na szczęście szkoła szybko została odbudowana i to w dużej mierze dzięki wsparciu Lindt & Sprüngli.

Z perspektywy czasu okazuje się, że burza tropikalna, która w 2008 roku zniszczyła szkołę podstawową w ghańskim miasteczku Kyekyewere, miała swoje dobre strony. Gdyby nie burza, edukacja na poziomie szkoły średniej byłaby pewnie nadal niedostępna dla dzieci z wiosek położonych wokół Kyekyewere. W szkole pewnie nadal nie byłoby też elektryczności. Zacznijmy jednak od początku. Jeszcze kilka lat temu w Kyekyewere była tylko jednak szkoła podstawowa.

Jej zniszczenie w 2008 roku przez wspomnianą burzę było źródłem wielkiego smutku. Aby mimo wszystko zapewnić dzieciom jakąkolwiek formę kształcenia, władze lokalne wpadły na pomysł tymczasowego rozwiązania: w pobliskim kościele zorganizowano przejściowo szkołę. Dzieci mogły nadal uczęszczać na lekcje, choć odbywały się one w niezwykłym miejscu i w trudnym okresie. Od początku było wiadomo, że nie rozwiąże to problemu na stałe. Władze szukały więc sposobu na odbudowanie szkoły.

Die neue Schule in Kyekyewere

Finansowanie z Lindt & Sprüngli Farming Program

Obudowała doszła ostatecznie do skutku dzięki programowi wspierania rolnictwa Lindt & Sprüngli Farming Program, finansowanemu ze składki płatnej za każdą tonę kakao zakupionego w Ghanie i wykorzystanego w czekoladach LINDT. Nadzór nad odbudową powierzono Source Trust, lokalnej organizacji partnerskiej Lindt & Sprüngli. Budowa zaczęła się już we wrześniu 2008 r. Szkołę podstawową rozszerzono o gimnazjum, które otwarto w kolejnym roku. Wkrótce do tych placówek dołączyły kolejne szkoły. Oprócz sal lekcyjnych umożliwiających prowadzenie zajęć dla 400 uczniów, w szkole znajdują się także pomieszczenia dla nauczycieli, biuro i sklepik. Po sąsiedzku znajduje się centrum szkoleniowe („Wiejskie Centrum Zasobów”), oferujące dostęp do

komputerów i Internetu, z którego korzystają zarówno uczniowie, jak i rolnicy z okolicznych wiosek. Do nowej szkoły doprowadzono także elektryczność. Alex Bruce Appiah, dyrektor szkoły i nauczyciel, mówi: „Elektryczność i dostęp do drukarki znacznie ułatwiają moją pracę. Na przykład dziś mogłem po prostu wydrukować pytania egzaminacyjne w znajdującym się tuż obok Centrum Zasobów”. Siedemnastoletnia uczennica Deborah Awiah Mensah także cieszy się z możliwości, jakie daje jej dostęp do elektryczności: „Mogę teraz chodzić na zajęcia wieczorowe, co dawniej nie było możliwe. Teraz wieczorem mamy światło. Dzięki temu mogę dłużej się uczyć i jestem dużo lepiej przygotowana do egzaminów”.

Lepsze warunki życia dla młodego pokolenia

Alex i Deborah są przekonani, że większa szkoła i lepsza infrastruktura przynoszą uczniom z Kyekyewere ogromne korzyści. Dziś szkoła cieszy się dużo większą popularnością pośród ludności lokalnej. Dzięki temu więcej uczniów z większą chęcią będzie regularnie brać udział w zajęciach. Wykształcenie ma ogromny wpływ na poprawę warunków życia młodego pokolenia, zwłaszcza w Ghanie.

Nowa szkoła w Kyekyewere została sfinansowana ze środków Lindt & Sprüngli Farming Program. Więcej informacji o zaangażowaniu Lindt & Sprüngli w kwestie zrównoważonego rozwoju znajduje się na stronie internetowej Lindt & Sprüngli w sekcji „Zrównoważony rozwój”.