0

Nowa szkoła dla Kyekyewere

Glückliche Schüler in der neuen Schule für Kyekyewere

Podczas pory deszczowej w 2008 r. burza tropikalna zniszczyła szkołę podstawową w ghańskim miasteczku Kyekyewere.

Aby mimo wszystko zapewnić dzieciom jakąkolwiek formę kształcenia, władze lokalne wpadły na pomysł tymczasowego rozwiązania: w pobliskim kościele zorganizowano przejściowo szkołę. Dzieci mogły nadal uczęszczać na lekcje, choć odbywały się one w niezwykłym miejscu i w trudnym okresie. Od początku było wiadomo, że nie rozwiąże to problemu na stałe. Władze szukały więc sposobu na odbudowanie szkoły. Firma Lindt & Sprüngli od początku aktywnie wsparła odbudowę nowej szkoły, inwestując w modernizację konstrukcji, wykonanie przyłączy do sieci elektrycznej oraz wyposażenie szkoły w nowoczesne narzędzia.

Die neue Schule in Kyekyewere

Finansowanie z Lindt & Sprüngli Farming Program

Obudowa doszła do skutku dzięki programowi wspierania rolnictwa Lindt & Sprüngli Farming Program, finansowanemu ze składki płatnej za każdą tonę kakao zakupionego w Ghanie i wykorzystanego w czekoladach LINDT. Budowa zaczęła się już we wrześniu 2008 r. Szkołę podstawową rozszerzono o gimnazjum, które otwarto w kolejnym roku. Wkrótce do tych placówek dołączyły kolejne szkoły. Oprócz sal lekcyjnych umożliwiających prowadzenie zajęć dla 400 uczniów, w szkole znajdują się także pomieszczenia dla nauczycieli, biuro i sklepik. Po sąsiedzku znajduje się centrum szkoleniowe zwany „Wiejskie Centrum Zasobów”, oferujące dostęp do komputerów i Internetu, z którego korzystają zarówno uczniowie, jak i rolnicy z okolicznych wiosek.

Do nowej szkoły doprowadzono także elektryczność. Alex Bruce Appiah, dyrektor szkoły i nauczyciel, mówi: „Elektryczność i dostęp do drukarki znacznie ułatwiają moją pracę. Na przykład dziś mogłem po prostu wydrukować pytania egzaminacyjne w znajdującym się tuż obok Centrum Zasobów”. Siedemnastoletnia uczennica Deborah Awiah Mensah także cieszy się z możliwości, jakie daje jej dostęp do elektryczności: „Mogę teraz chodzić na zajęcia wieczorowe, co dawniej nie było możliwe. Teraz wieczorem mamy światło. Dzięki temu mogę dłużej się uczyć i jestem dużo lepiej przygotowana do egzaminów”.

Lepsze warunki życia dla młodego pokolenia

Alex i Deborah są przekonani, że większa szkoła i lepsza infrastruktura przynoszą uczniom z Kyekyewere ogromne korzyści. Dzięki temu więcej uczniów z większą chęcią będzie regularnie brać udział w zajęciach. Wykształcenie ma ogromny wpływ na poprawę warunków życia młodego pokolenia, zwłaszcza w Ghanie.

Nowa szkoła w Kyekyewere została sfinansowana ze środków Lindt & Sprüngli Farming Program. Więcej informacji o zaangażowaniu Lindt & Sprüngli w kwestie zrównoważonego rozwoju znajduje się na stronie internetowej Lindt & Sprüngli w sekcji „Zrównoważony rozwój”.