Your company account is blocked and you cannot place orders. If you have questions, please contact your company administrator.

Pochodzenie zajączka wielkanocnego. W jaki sposób zajączek stał się symbolem Wielkanocy?


Podobnie jak poszukiwanie czekoladowych jajek, tradycyjne niedzielne śniadanie, świąteczne baranki i zajączki już od dawna nieodłącznie kojarzą się z Wielkanocą. 

Tak jak wiele innych tradycji, również początki historii zajączka wielkanocnego sięgają kilka wieków wstecz. Jakie jest jego dokładne pochodzenie i znaczenie?

Odkryj historię wielkanocnego zajączka (a także naszego kultowego zajączka GOLD BUNNY Lindt) i dowiedz się, w jaki sposób stał się on symbolem tych radosnych i pełnych czekoladowych przyjemności świąt.

Święta Wielkanocne i ich tradycje

Bez wątpienia Wielkanoc to wyjątkowe święta, które zapowiadają nadejście wiosny. W święta te celebruje się nowe życie, zmianę i zmartwychwstanie.

Poszukiwanie jajek, wspólne śniadanie w Niedzielę Wielkanocną, a także zajadanie czekoladowych słodkości stały się podstawą obchodów Wielkanocy w wielu domach, a także doskonałym sposobem na wzmacnianie rodzinnych więzi. Na przestrzeni lat do listy wielkanocnych tradycji dołączyło także rozdawanie prezentów – głównie słodkich, czekoladowych podarunków w formie wielkanocnego zajączka.

Skąd pochodzi zajączek wielkanocny?

Historia pochodzenia zajączka wielkanocnego nie jest dobrze udokumentowana, a jej fragmenty są rozsiane po wielu miejscach.

Jedna z teorii na temat pochodzenia zajączka wielkanocnego sięga aż XVIII wieku. Według tej opowieści tradycja zajączka wielkanocnego została zapoczątkowana przez niemieckich imigrantów w holenderskiej wówczas Pensylwanii w Ameryce. Przywieźli oni ze sobą historię o znoszącym jaja zajączku zwanym „Osterhase” lub też „Oschter Haws”. Zajączek ten przynosił kolorowe jajka jako podarunki dla grzecznych dzieci. W ramach zabawy dzieci przygotowywały gniazda dla zajączka, w których zostawiał jajeczka. Tradycja ta w końcu rozprzestrzeniła się po całej Ameryce Północnej.

Dlaczego zajączek wielkanocny rozdaje czekoladowe jajka?

Na przestrzeni lat wielkanocne smakołyki przekształciły się w szeroki asortyment czekoladowych słodyczy takich jak zajączki, jajka, a nawet zabawki. Dlaczego właściwie zajączek wielkanocny przynosi czekoladowe jajka?  

Podobnie jak w przypadku zajączka wielkanocnego, jajko jest starożytnym symbolem odrodzenia i nowego życia. Tradycją wielkanocną jest także malowanie i dekorowanie gotowanych jajek, serwowanych w Niedzielę Wielkanocną. W XIX wieku dekorowanie i poszukiwanie ukrytych jajek stało się popularną zabawą wielkanocną znaną nawet wśród szlachty, której przedstawiciele wymieniali się podarkami w postaci bogato zdobionych jaj. Przystrojone, ugotowane na twardo jajka są także częścią corocznej zabawy w toczenie jaj w Białym Domu, odbywającej się w Stanach Zjednoczonych od 1878 roku.

W XIX wieku do kanonu uroczystości wielkanocnych dołączyła także czekolada. Współcześnie dekorowanie jajek dalej stanowi część obchodów wielkanocnych w niektórych społecznościach. Czekoladowe jajka i zajączki należą jednak do współczesnych tradycji świątecznych. Często rozdaje się je jako prezenty, a także zbiera w czasie poszukiwań ukrytych jajek i prezentów.

Współczesny zajączek wielkanocny

Zajączek wielkanocny jest dzisiaj ukochanym bohaterem świąt. Dzieci uwielbiają go za to, że przynosi słodkie upominki w pierwszy dzień wielkanocnych uroczystości. Dzieciom znana jest także historyjka o zajączku wielkanocnym, który żyje w norce na odległej Wyspie Wielkanocnej położonej na Oceanie Spokojnym.

Nie tylko zajączek wielkanocny przynosi świąteczną radość. W czasie świąt wielkanocnych wiele osób dzieli się z najbliższymi takimi słodkimi przysmakami jak czekoladowe jajka czy zajączki, a także domowymi wielkanocnymi wypiekami.

Zajączek GOLD BUNNY Lindt

Zajączek GOLD BUNNY Lindt

Nasz wyśmienity zajączek GOLD BUNNY już od ponad 70 lat jest źródłem radości i roztacza wielkanocną magię. Z jego narodzinami związana jest ciekawa historia, której bohaterem jest jeden z Maîtres Chocolatiers Lindt oraz jego córeczka. Według opowieści dziewczynka ta w czasie wielkanocnego posiłku zobaczyła w trawie kicającego zająca. Gdy wyszła przed dom, by się z nim pobawić, zajączek niestety już znikł. Chcąc pocieszyć zasmuconą córeczkę, jej tata wpadł na pomysł, by stworzyć czekoladowego zajączka, który w każdą Wielkanoc czekałby na nią, dając o sobie znać za pomocą zawieszonego na szyi dzwoneczka.

Właśnie w ten sposób narodził się zajączek GOLD BUNNY Lindt, który po dziś dzień przynosi radość i roztacza magię Świąt Wielkanocnych na całym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Stworzony przez pełnych pasji Maîtres Chocolatiers Lindt nasz pyszny zajączek GOLD BUNNY to przysmak z najwyższej jakości składników, otulony delikatną folią w złotym kolorze z charakterystyczną wstążeczką u szyi.  

To jeszcze nie koniec ekscytujących nowinek. Przygotuj się na przepyszną Wielkanoc dzięki kolekcji czekolad wielkanocnych Lindt, w której znajdziesz czekoladowe jajka dla dzieci i dorosłych, a także kultowego już zajączka GOLD BUNNY Lindt.

Lindt GOLD BUNNY